Õitsvad põõsad

Eestis kahjuks puuduvad sellised taimed, mis õitseksid varakevadest hilissügiseni.
Oma aeda põõsaid valides tuleks arvestada nende õitsemise ajaga ,et oleks kogu aeg midagi silma rõõmustamas.
Pakume siin välja valiku kaunilt õitsvaid põõsaid enam-vähem nende õitsemise järjekorras.
Värd -forsüütia – üks esimesi ja õierohkemaid õitsejaid aias. Forsüütia õitseb enne lehtimist, olenevalt aastast kas aprilli lõpus või mai alul. Õied on kuldsed, kellukakujulised, asetsevad tihedalt piki oksi. Võra on püstine ,põõsa kõrgus on 1,5-2meetrit.Külmematel talvedel võib esineda külmakahjustusi, kuid põõsas taastub kiiresti ja sellepärast ei maksa loobuda selle kauni põõsa kasvatamisest, vaid tuleb talle leida aias kõige soojem kasvukoht.
Sarnane eelmisel liigile on looklev forsüütia, ainult võra on laiuv, oksad looklevad, põõsa kõrgus on kuni1,5 meetrit.

Jaapani ebaküdoonia – teenimatult unustusse vajunud põõsas, õitseb mai keskel rikkalikult, õied säravoranžid kuni punased, septembris valmivad rohekaskollased, eriti aromaatsed, sidruni- taolised hapud viljad. Põõsa kõrgus on 0,5-0,8 meetrit.
Vajab päiksepaistelist kasvukohta, ei talu liigniiskeid muldasid.

Varajane veigela – õied lillakaspunased, kellukjad, õitseb mai lõpus .Põõsa kõrgus 1,5-2 meetrit. Õitseb ka poolvarjus kasvades.
 Sinihalli enela sort ‘Grefsheim’ – uus liik meie aedades, õitseb mai lõpus. Õied valged, asetsevad piki võrseid kännasjates õisikutes. Oksad eriti peened, kaardus .Põõsa kõrgus 1-1,3 meetrit.
Värd-enelas – sarnane eelmisele liigile, õitseb peale sinihalli enelat. Põõsa kõrgus 1,5-2meetrit.
Nipponi enela sort ‘Snowmound’ – õite poolest sarnaneb eelmistega, õitseb peale värd-enelat. Võra on püstine tihe, oksad tugevad. Põõsa kõrgus 1-1,3 meetrit.
Harilikku ja ungari sirelit tuntakse ja kasutatakse palju. Uus ja huvitav on Meyeri sirel ‘Palibin’ – õitseb juuni alul rikkalikult, õied on väikesed, tugevalt lõhnavad, helelillad. Põõsa kõrgus on 1-1,3 meetrit. Sobib ka vabakujuliseks hekiks.
Alpi kuldvihm – õitseb juuni keskel, õied on kuldsed, asuvad pikkades, rippuvates kobarates Põõsa kõrgus on 2-4 m. Vajab sooja ja päikselist kasvukohta, eriti Eesti mandri osas, eelistab lubjarikast mulda, ei talu liigniiskust.
Põõsasmaran – võra püstine, tihe, oksad peenedpõõsa kõrgus 0,5-1 meetrit. Õitseb rikkalikult juunist septembrini, õied väikesed, kuldkollased, vahel helekollased või valged.
Kasvab looduslikult paepealsetel niitudel Vääna ümbruses. Põõsasmaranal on väga palju sorte:
‘Abbottswood’ – võra püstine, laiuv, lehed sinakasrohelised, õied valged, õitseb peaaegu lumeni.
‘Goldfinger’ – võra püstine, lehed rohelised, õied helekollased, õitseb eriti rikkalikult ja kaua.
Longacre’ – võra madal, laiuv, lehed hõbehallid, õied kollased.
‘Pink Queen’ – võra laiuv, lehed rohelised, õied roosad.
‘Red Ace’ – võra laiuv, õied punased.
Jaapani enelas – õied roosad, helelillad, punased või vahel harva isegi valged, asuvad võrse tipus sarikpööristes. Õitseb juuni lõpust septembrini. Põõsa kõrgus 0,5-0,8 m.Vähenõudlik mulla suhtes, õitseb ka poolvarjus. Ilusa, tiheda põõsa saamiseks on soovitav igal aastal põõsast tugevalt tagasi lõigata. Tuntumad sordid:
‘Anthony Waterer’ – lehed puhkedes säravpunased, hiljem oliivrohelised, õied tumepunased, õitseb kauem, kui teised sordid.
Little Princess’ – õied heledad, lillakasroosad, põõsas on kompaktne, madal, 0,3-0,4 m, õitseb eriti rikkalikult.
‘Golden Princess’ – sarnane eelmisele, lehed puhkedes punakasoranžid, hiljem kollased.
Gold Mound’ – lehed puhkedes kuldkollased, hiljem kahvatukollased.
‘Goldflame’ – lehed puhkedes säravoranžid,
Jaapani sirel – õiedkreemikasvalged, lõhnavad, asuvad piklikes pööristes, õisiku pikkus 15-25 cm. Õitseb juuni lõpus, juuli alul. Põõsa kõrgus 2-5 m. Eelistab niiskemaid, viljakamaid muldasid.
Puishortensia – õied puhkedes rohekasvalged, hiljem valged, asetsevad poolkerakujulistes õisikutes. Õitseb juunist septembrini. Põõsa kõrgus 0,8-1,3 meetrit.Soovitav igal sügisel tagasi lõigata, jättes alles 3-5 punga. Rikkalikuks õitsemiseks vajab viljakat, niiskemat, haput mulda nagu järgminegi liik.
Aedhortensia – õied puhkedes rohekasvalged, siis valged, õitsemise lõpupoole muutuvad roosaks. Õisik piklik, 15-25 cm. Põõsa kõrgus 1,5-2 meetrit. Õitseb juulist kuni külmadeni.
Hortensiad õitsevad ka poolvarjulises kasvukohas. 
Kaselehine enelas – õied valged, asuvad võrse tipus sarikpööristes, õitseb juulis- augustis. Kõrgus 0,5 m. Sügisel rõõmustab silma oma leekivpunaste ja lillade lehtedega.
‘Tor’ – madalakasvuline sort, kõrgus 20-30 cm .

Kanarbik – aianduses kasutatakse põhiliselt kanarbiku sorte, mis õitsevad augustist kuni lumeni, õied võivad olla valged, roosad, punased või lillad. Puhmaste kõrgus võib olla 10-40 cm.

Rikkalikult õitsevad põõsad (varakevadest suve keskpaigani)on rododendronid ja (suve algusest esimeste külmadeni) roosid, mis vajavad aga eraldi käsitlemist, arvestades nende tähtsust ja liigi ning sordi rohkust. 
Põõsas-pojeng – püstise võraga põõsas, kõrgus 0,8-1,3 meetrit. Õied suured, tumepunased, roosad või valged, On ka täidisõielisi sorte. Õitseb rikkalikult juunis. 
Verev toompihlakas – õied valged, asetsevad kobarates, õitseb mai keskel. Võra kitsas, püstine. Magusad ja mahlased marjad valmivad juba juulis. Ilus sügisvärvus-oranžist sarlakpunaseni.

EESTI DENDROLOOGIA SELTS
AINO AASPÕLLU