Energiatõhusus on energiakasutuse tõhusus, kasuliku ja kulutatud energia suhe. Tõhusam energiakasutus tähendab selliste tehnoloogiate ja meetmete kasutuselevõttu, mis vähendavad elektri- ja/või kütusekulu sama otstarbega töö tegemiseks. Näiteks tööstusettevõtete ja autode energia varustamiseks.
Energiatõhususega ja on hakatud väga aktiivselt tegelema viimastel aastatel, kus energia pidevalt kallineb. Samas on energia tootmine piiratud ja erilist tähelepanu pööratakse kõikvõimalike alternatiivsete energiaallikate rakendamise võimalustele. Kõiki seda sunnib meid tagant ka EÜ vastavasisulised direktiivid.
Selleks, et saaksime väljendada oma sellealaseid tegemisi kõigile üheselt mõistetavalt, koostati projekti INTENSE – “Eestist Horvaatiani: Arukad energiasäästu meetmed munitsipaaleluasemete jaoks Kesk- ja Ida- Euroopa riikides” (2008-2011) raames vastav erialasõnastik.
Põhjalikult saate sõnastikuga tutvuda:
http://www.intense-energy.eu/uploads/tx_triedownloads/INTENSE_Glossary_EN-EE_final.pdf
Sõnastik hõlmab igapäevastes vestlustes, massimeedias ja tehnilistes artiklites energiatõhususe teemadel korduvalt kasutatavaid termineid, samuti ka termineid, mis on seotud EÜ ehitiste energiatõhususe direktiivi (2002/91/EÜ) ja energia lõpptarbimisetõhususe ja energiasäästmise direktiivi (2006/32/EÜ) rakendamisega.
Erialasõnastik sisaldab ka lühidaid selgitavaid märkmeid nii riiklikus kui ka inglise keeles.
Sõnastik koosneb kuuest põhiosast:
Ehitiste tüübid:
Energiatõhusate ehitiste tüübid:
Ehitiste energiatõhusus:
Energia tootmine:
Jätkusuutlik lähenemine:
Tehniline võrgustik (küte, jahutus, ventilatsioon).
Lisaks eeltoodule saate lugeda:
* Juhised oma maja ehitamiseks
* Energiatõhususe modelleerimine
* Energiatõhusus: 2020. aastast tuleb ehitada vaid nullilähedase energiatarbimisega hooneid
Aare Kittask
27.10.2012